متن

آموزش بدنسازی دروازه بانی
قسمت اول

مقدمه:

در این قسمت سعی می­ شود تا نحوه آماده­ سازی بدن تا آنجا که امکان دارد شرح داده شود. این قسمت نه تنها می­ تواند برای دروازه بان­ ها مفید باشد بلکه بازیکنان در پست­ های مختلف نیز از این مطالب می­ توانند استفاده کنند.

نیازهای آمادگی جسمانی برای فوتبال:

هنگامی که روزانه مسابقات فوتبال را تماشا می­ کنید، برای یک تماشگر عادی فوتبال احساس شدت حرکات انجام شده در زمین بسیار سخت است. این بازیکنان فقط به این خاطر که مبنای جسمانی خوبی را توسعه داده­اند به آن­ها اجازه می­ دهد در پاس ­های دقیق، سرعت­ های انفجاری، درگیری با حریف و زدن شوت­های سهمگین به دروازه را در سراسر بازی با موفقیت انجام دهند.

به عبارت دیگر دارا بودن قدرت، توان، سرعت، چابکی و استقامت کلید بهترین شدن است.

اصول یک برنامه­ ی خوب بدن سازی به شرح زیر می­باشد:

1- انعطاف پذیری:

انعطاف پذیری یک نیاز پایه برای بازیکن فوتبال است، یعنی داشتن دامنه­ ی حرکت بیش از حد معمول یک مفصل می ­باشد. بازیکنان از طریق افزایش خاصیت کشسانی عضله یا بافت همبند اطراف مفاصل خود می­ توانند به انعطاف پذیری دست یابند.

2- قدرت:

توانایی عضلات در انقباض و غلبه بر مقاومت را قدرت می­ نامیم. به طور کلی قدرت به مفهوم بدست آوردن سطح خوبی از توان، استقامت و سرعت است.

3- توان:

ترکیب سرعت و قدرت برای بازیکنان موفق فوتبال امری عادی است. واژه توان هنگامی کاربرد دارد که سرعت و قدرت را به صورت یک واحد در نظر بگیریم یعنی ترکیبی از این دو.

4- استقامت:

استقامت یعنی توانایی دویدن مداوم است، استقامت در سرعت، قدرت و توان سه عامل بسیار مهم آمادگی جسمانی هستند.

5- چابکی:

توانایی تنظیم سریع حرکات با تغییرات محیطی را چابکی می­ نامیم. چون در فوتبال موقعیت­ ها به سرعت اتفاق می ­افتند ورزشکار باید با پیش بینی کردن، به سرعت، جهت و سرعت خود را تغییر دهد بنابراین ورزشکار باید چابکی خود را به حد خوبی برساند.

6- سرعت:

سرعت چیزی فراتر از سریع دویدن است، چالاکی، حرکات انفجاری کوتاه، حرکت سریع در همه­ ی جهات، توانایی استارت زدن و توقف ناگهانی و سرعت عکس العمل مثال سرعت در فوتبال است.

7- تغذیه:

اگر غذایی که ورزشکار مصرف می­کند کمتر از میزان نیاز برای فعالیت­های بعدی او باشد، تمرین ارزش زیادی نخواهد داشت. عادات غذایی خوب می­ تواند باعث افزایش قابل توجهی در عملکرد ورزشکار شود.

لازم به ذکر است که قبل از تمامی این موارد باید یک برنامه اصولی بدنسازی را تهیه که شامل زمانبندی، حجم تمرین، شدت تمرین، مدت و تکرار آن و استراحت می­ باشد، و بعد این موارد را می­ توان در آن گنجاد.

(منبع: بدنسازی کامل فوتبال، سیجی اشمید- باب آلخو، ترجمه دکتر محد فرامرزی)

لطفا اگر نظر خاصی دارید آن از طریق ایمیل زیر اطلاع دهید.

Jahan_ab@yahoo.com