متن


بهداشت و ورزشقسمت دوم:

- کسانی که در دوران کودکی از شیر مادر استفاده کرده ­اند طبق تحقیقات کمتر دچار بیماری و مصدومیت شده ­اند زیرا هم قدرت دفاعی بدنی آن­ها نسبت به کسانی که از شیر مادر استفاده نکرده­ اند بیشتر است و هم دارای استخوان­های محکم­تری نسبت به آن­ها هستند. بنابراین توصیه می­ شود که حتما از شیر مادر استفاده شود.

- رعایت بهداشت فردی ورزشکار نکته مهمی می­ باشد که در قدرت ورزشکار و عملکرد آن تاثیر خواهد گذاشت. از جمله­ ی آن می­ توان به کوتاه کردن ناخن­ ها به طور منظم، زدن موهای زائد بدن که اگر این موها زیاد شوند باعث بیماری و عرق سوزی می­شوند اشاره نمود. عدم استفاده از وسائل شخصی دیگران مثل لباس­های زیر و کفش از جمله­ ی این موارد می باشند.

در ضمن اگر بدن تمیز باشد در حین تمرین کمتر و دیرتر خسته می­شویم البته لازم است بدانید که تا 12 ساعت قبل از تمرین یا مسابقه نباید حمام رفت به خصوص حمام آب گرم اگر مجبور شدید که حمام بروید دوش آب سرد گرفته شود؛ زیرا اگر کمتر این ساعت دوش گرفته شود انرژی بدن گرفته می­شود و در روز مسابقه یا تمرین از کارایی شما کاسته می­شود.

- نکته بعدی که لازم است بدانید این است که هنگامی که بدن خسته است از انجام دادن حرکات ورزشی خود داری کنید زیرا بدن خسته مستعد مصدومیت می­باشد و خون به مغز کمتر می­رسد که باعث می­ شود نتوانید روی حرکاتی که در حال انجام دادن آن­ها هستید کنترل کامل داشته باشید. یکی از عوامل خستگی بدن کم خوابی می­ باشد یادتان باشد که یک ورزشکار باید خواب کافی داشته باشد و سعی کنید که شب­ها ساعت 22 بخوابید. دیگر عامل خستگی بدن می­تواند عدم تغذیه مناسب باشد؛ مصرف بیش از حد چربی و یا مصرف کم مواد پروتئینی می­تواند باعث خستگی شود.

- اگر می­ خواهید یک ورزشکار موفق و سالم باشید باید از انجام دادن کارهای گناه به خصوص روابط غیر مشروع دوری کنید؛ این صحبت من نیست بلکه در باشگاه­های درجه­ی یک جهان به این موضوع توجه خاصی می­ شود و مانع انجام دادن این راوبط می­ شوند.

نکته بعد در مورد وضع ظاهری می­باشد سعی کنید همواره از وسائل استاندارد و مناسب برای ورزش کردن استفاده کنید. ممکن است بعضی از وسائل گران باشند ولی ارزش سلامتی شما را دارند.

- کسانی که سیگار، یا قلیان و هر نوع دخانیات و مشروبات الکلی را مصرف می­کنند؛ زودتر دچار پوکی استخوان، مصدومیت و حتی مرگ ناگهانی در ورزش می­ شوند. بنابراین لازم است که از چیزهایی که در دینمان حلال است به خصوص از آنجا که دین اسلام کاملترین دین است، چیزهایی که در این دین حلال می ­باشند را استفاده کنیم. چون خداوند آن چیزهایی را که برای سلامتی ما ضرر دارد حرام کرده است پس بیایید به این قانون خداوند احترام بگذاریم و به آن عمل کنیم.

لطفا اگر نظر خاصی دارید آن از طریق ایمیل زیر اطلاع دهید.

Jahan_ab@yahoo.com