متن

تمرین­ های دروازه ­بانی

قسمت اول:

مقدمه:

در ابتدا لازم است که این نکته را ذکر کنم که این تمرینات برای دروازه­ بانانی می­ باشد که اولا بدن آن­ ها در حد آمادگی است و از اصول دروازه بانی تا حدی مطلع هستند. در این قسمت سعی می­ شود با کمک خدا از تمرینات سبک شروع کرده تا به تمرینات مشکل و سخت برسیم.

تمرینات فردی:

قبل از هر چیز لازم است که دروازه ­بان یک لباس مناسب تهیه کند، که شامل کفش فوتبال، دستکش و لباس می­ باشد. در مورد لباس بهتر است که در زمستان از لباس ذخیم و شلوار گلری استرج استفاده کرد زیرا باعث می­شود که بدن سریع­تر گرم شود و دمای بدن برای مدت طولانی­تری بالا باقی بماند این عمل باعث می ­شود تا گلر کمتر مصدوم شود و کارایی آن بیشتر شود همچنین بهتر است از لباس­ های تیره استفاده کرد تا گرما زودتر جذب بدن شود اما اگر گلری لباس تیره دوست ندارد می­تواند زیر لباس دروازه­ بانی خود یک تیشرت یا لباس تیره بپوشد، در مورد شلوار یا شورت هم به همین صورت می­باشد البته اینها بهتر است که تیره باشند چون هم دیرتر کثیف می­شوند و هم باعث می­شود تا گلرهایی که قد کوتاه دارند بدن آن­ها بلندتر نشان داده شود.

در مورد استوک (کفش فوتبال) باید حتما فیکس پا باشد نه کوچک و نه بزرگ تا در ضربات شوت گلر مشکلی ایجاد نشود و از استوک با پرچ­های پیچی آهنی هرگز استفاده نشود و کفش باید استاندارد و جنس آن زیاد خشک نباشد.

در مورد دستکش هم بهتر است با هر دستکشی که گلر با آن راحتر است استفاده شود اما بهتر است که دستکش فیت دست یعنی کاملا قالب دست باشد تا در توپ­های هوایی مسلط­تر عمل کند. همچنین دستکش باید از چسبندگی مناسبی نیز برخوردار باشد، برای مشخص شدن چسبندگی هنگام خرید دستکش­ ها را روی هم بمالید اگر براحتی روی هم لیز یا سر نخوردند بدانید می­تواند یک دستکش خوب باشد. (البته این یکی از راه­ های مشخص شدن کیفیت دستکش است و بیشتر آن بر می­گردد به تجربه)

حال به شرح تمرینات می پردازیم:


اول باید گلر خود را به خوبی گرم کند که لازم است که با دویدن آرام حدود 10 دقیقه آغاز کند سپس کم­کم گام­های خود را سریع کند (یعنی گام بلند نه سرعتی) که این باید حدود 2-3 دقیقه باشد بعداز اینها باید کم­کم سرعت را کم کرد تا ضربان قلب آرام شود و بعداز آن حرکات کششی را انجام داد که بهتراست این حرکات را از بالا به پایین انجام داد. هر چقدر گلر حرکات کششی انجام دهد به نفع او می­ باشد زیرا هم انعطاف و آمادگی بدنی او را بالا می­برد و هم باعث خوب گرم شدن عضلات خود می­شود. لازم به ذکر است هنگامی که می­خواهیم تمرین گلری انجام دهیم نباید بیشتر ازحد دویدن را انجام داد چون باعث خستگی گلر می­شود.

بعداز انجام حرکات کششی گلر باید خود را با توپ گرم کند، بدین صورت که توپ را در دست بگیرد و در حال نرم دویدن چندین بار به زمین جلوی خود بزند و تا توپ به سینه او رسید آن را با دو دست به صورتی که دو دست حالت W انگلیسی پیدا کند جمع کند سپس توپ را بلندتر بزند تا توپ از سینه او بالاتر رود و آن را در هوا جمع کند (با همان حالت دست و تک­پا پرش کنید) این دو کار باید هر کدام حدود 10 دقیقه انجام شود. و بعد حرکات زیر را انجام دهد:

- توپ را دور سر خود از راست و چپ(و بلعکس) 10 بار بچرخاند.

- توپ را از بین کمر از راست و چپ(و بلعکس) 10 بار بچرخاند.

- پاها را از عرض شانه بیشتر باز کرده و توپ را به حالت 8 انگلیسی از چپ و راست با سرعت هر چه تمام 20 بار بچرخاند.

- پاها را باز کرده( بیشتر از شانه ) سپس توپ را به آرامی از بین پاها یک بار از کنار پای راست و یک بار از سمت پای چپ رد کنید و سپس بچرخید( از همان طرفی که توپ را رد شده) و وقتی توپ حدود یک متر از بین پاها از پشت رد شد بچرخید و سریع آن را جمع کند. مراقب باشید که توپ زیر دست و بدنتان قرار نگیرد.

- توپ را در سمت راست بدن در فاصله 2 متری گذاشته و 10 بار روی آن توپ دایب کوتاه بزند و آن را طوری که دست­ها پشت توپ و کشیده است با دو دست لمس کرده و به صورت مورب روی توپ بروید. برای سمت چپ هم همین کار را انجام دهد.

لازم به توضیح است که در گرفتن توپ زمینی باید پایی که سمت توپ است کمی خم شود و حدود 30cm جلو بیاید و سریع آن را خم کنید به جلو(حدود 20 تا 30 درجه) و توپ را در جلوترین نقطه بگیرد.

- روبروی دیوار ایستاده ( به فاصله40 متری) سپس توپ را محکم با دو دست روبروی صورت به دیوار زده و توپ را به شکل w و در حالی که دست کشیده به سمت جلو است گرفته و این حرکت را تا آنجا که می­توانید انجام دهید؛ زیرا بسیار تمرین مفیدی است و در گرفتن توپ­های ارسالی به روی دروازه و همچنین قوی شدن پنجه­ های دست شما کمکتان می­کند. لازم به ذکر است که این حرکت باید با در جا زدن پاها انجام شود هر چقدر این حرکت را سریع­تر انجام دهید بهتر است.


تصویر 1 - طریقه صحیح توپ گرفتن

در ادامه بقیه تمرینات گفته خواهد شد.

لطفا اگر نظر خاصی دارید آن از طریق ایمیل زیر اطلاع دهید.

Jahan.goalkeeper@yahoo.com

قسمت دوم

تمرینات گروهی

- تمرین افت:

بعداز انجام دادن تمرین گرفتن توپ زمینی به صورت نرم حالا باید تمرین افت را انجام داد.

یک نفر توپ را یک بار در سمت راست و یک بار در سمت چپ شما می­ اندازد(حدود 1 متری کسی که می­ خواهد توپ را بگیرد) سپس گلر خیلی نرم توپ را جلوی بدن خود می­ گیرد و سپس آرام خود را زمین می­ اندازد به طوری که اول توپ با زمین برخورد کند سپس پشت کتف سپس لگن و ران پا. این حرکت را به میزان 5 بار برای هر طرف انجام دهید و بعداز دو هفته تعداد آن را 10 بار نیز می­ توانید انجام دهید.

لازم است بدانید که هرگز نگذارید که زانوی شما با زمین بر خورد کند زیرا ضرباتی که به زانو وارد می ­شود حتی با شدت کم به مرور زمان باعث سائیدگی مفاصل زانو و پارگی رباط صلیبی و مینیسک پاها خواهد شد.

- تمرین گرفتن توپ در ارتفاع:

دو گلر روبروی هم به فاصله 10 متری می­ ایستند سپس توپ را بین خودشان با دست به بالا پرتاب کنند به طوری که توپ تا ارتفاع 10 متری از زمین بالا رود، سپس به نوبت توپ را در بالاترین نقطه بگیرند به طوری که با یک پا به هوا پریده و پای دیگر را از زانو شکسته و به داخل شکم جمع کنید و دست هم به طور کامل پشت توپ قرار گیرد به حالت W و وقتی که توپ گرفته شد و پاها روی زمین قرار گرفت سریع توپ را به داخل سینه جمع کنید به طوری که ساعد دست­ها پشت توپ قرار گیرند. در ضمن هنگام پایین آمدن هم با یک پا اول پایین می ­آییم سپس آن پایی که شکسته بودیم را روی زمین می­گذاریم. و باید حواسمان باشد که زانو در هنگام فرود کمی خم شود و اول روی پنجه سپس در ادامه­ ی پنجه پاشنه زمین بخورد تا باعث آسیب دیدگی و ضعیف شدن چشم ها نشود.

این تمرین در دو هفته اول 8 بار و بعداز آن 15 بار می­توانید انجام دهید.

- تمرین گرفتن توپ در ارتفاع + سرعت:

همانند تمرین قبل می­ باشد با این تفاوت که اول یک نفر انجام می­ دهد و بعد نفر دوم. آن کسی که توپ ندارد باید به میزان 9 متر از پشت خود سرعتی 90% برود و برگردد به سمت نفر دوم با همان سرعت و نفر دوم توپ را می­ اندازد بالا و توپ را مانند تمرین قبل باید بگیرد.

این تمرین در 2 هفته اول 5 بار و بعداز آن 10 بار انجام شود.

لطفا اگر نظر خاصی دارید آن از طریق ایمیل ذیل اطلاع دهید.

Jahan.goalkeeper@yahoo.com

نحوه گرفتن توپ زمینی و افزایش پرش در توپ­ های بلند


در شیرجه ­های زمینی باید پای موافق سمت توپ هنگامی که توپ به شما نزدیک می­ شود به اندازه یک قدم جلو برود و سریع از زانو پای خود را خم کنید و در حالی که دست رو به جلو و به سمت توپ است بدن را به زمین بیندازید و توپ را در حالت دراز کش و در حالی که دست­ها کشیده است بگیرید. البته این حرکت برای توپ­هایی است که به گوشه دروازه زده می­شود و دارای سرعت زیادی است، می ­باشد. با تمرین این حرکت می­ توانید موفق شوید. همچنین تمرینات سرعتی و گام ریز را در هنگام انجام این حرکت به آن نیز اضافه کنید و به صورت ترکیبی با این حرکت انجام دهید. (عکس ا - نمونه­ ای از نحوه گرفتن توپ زمینی)


عکس شماره 1


اما برای توپ­های بلند و هوایی باید اول پرش خود را قوی کنید که لازمه آن داشتن پاهای قوی و محکم است بنابراین با یک برنامه بدنسازی مناسب قدرت پاهای خود را افزایش داده تا هم دچار آسیب دیدگی نشوید و هم پرش­تان خوب شود، بعداز این مرحله شما باید از روی یک مانع به طرفین شیرجه زدن را تمرین کنید. در ابتدا از فاصله 30 سانت شروع کرده و کم کم آن را افزایش دهید و آن را به یک متر برسانید.

برای پریدن این نکات را به یاد داشته باشید:
1- حرکت به سمت مانع باید به صورت مورب و با یک نیم قوس انجام گیرد.
2- هنگامی که به مانع نزدیک شدید اول پای موافق مانع را زمین گذاشته و آن را ستون کرده سپس با پای دیگر بدن را هل داده تا از روی مانع بپرید و توپ را باید با دست­ های کشیده بگیرید یعنی برای توپی که نزدیک مانع ارسال می­ شود اینکار را هرگز انجام ندهید؛ بلکه حداقل در یک متری مانع توپ باید پرتاب شود.

تمرین برای بالا رفتن رفلکس بدنی

برای بالا رفتن سرعت رفلکس لازم است که تمرینات گلری را با حرکات سرعتی ریز مانند گام به جلو و پهلو با تعداد مانع 5 تا 10 ترکیب شود. همچنین انجام حرکات سرعتی ایستگاهی مانند دو 4 در 9 کمک شایانی خواهد نمود.

نحوه انجام تمرین:

تکرار: هر طرف در 2 هفته اول 5 بار بعداز 2 هفته تا 10 بار

پنج مانع را هماند شکل زیر در فاصله یک متری جلوتر از تیر دروازه قرار دهید؛ سپس با گام ریز از روی مانع­ ها به بغل به سمت تیر دروازه حرکت کرده و وقتی مانع آخر رسیدید پای موافق توپ یک قدم جلو می­رود و در حالی که حرکت را به صورت مورب به سمت توپ ادامه می­دهید توپ را در جلوی خود بگیرید. دقت داشته باشید که این حرکت را ابتدا با توپ­های زمینی سپس با توپ­های بلند انجام دهید که نحوه حرکت در توپ­های بلند نیز به همین صورت است. (نحوه گرفتن صحیح توپ­های زمینی و بلند در قسمت­ های قبل گفته شده است)

lخطـــــــــــــــــــــــــــ دروازه l

1m

OOOO

نکته:

انجام دوهای سرعت 4 در 9 به معنی این است که فاصله دو مانع باید 9 متر باشد که حرکت به صورت رفت و برگشت است که در مجموع باید 4 بار بشود.


Jahan_ab@yahoo.com

آموزش بدنسازی دروازه بانی
قسمت اول

مقدمه:

در این قسمت سعی می­ شود تا نحوه آماده­ سازی بدن تا آنجا که امکان دارد شرح داده شود. این قسمت نه تنها می­ تواند برای دروازه بان­ ها مفید باشد بلکه بازیکنان در پست­ های مختلف نیز از این مطالب می­ توانند استفاده کنند.

نیازهای آمادگی جسمانی برای فوتبال:

هنگامی که روزانه مسابقات فوتبال را تماشا می­ کنید، برای یک تماشگر عادی فوتبال احساس شدت حرکات انجام شده در زمین بسیار سخت است. این بازیکنان فقط به این خاطر که مبنای جسمانی خوبی را توسعه داده­اند به آن­ها اجازه می­ دهد در پاس ­های دقیق، سرعت­ های انفجاری، درگیری با حریف و زدن شوت­های سهمگین به دروازه را در سراسر بازی با موفقیت انجام دهند.

به عبارت دیگر دارا بودن قدرت، توان، سرعت، چابکی و استقامت کلید بهترین شدن است.

اصول یک برنامه­ ی خوب بدن سازی به شرح زیر می­باشد:

1- انعطاف پذیری:

انعطاف پذیری یک نیاز پایه برای بازیکن فوتبال است، یعنی داشتن دامنه­ ی حرکت بیش از حد معمول یک مفصل می ­باشد. بازیکنان از طریق افزایش خاصیت کشسانی عضله یا بافت همبند اطراف مفاصل خود می­ توانند به انعطاف پذیری دست یابند.

2- قدرت:

توانایی عضلات در انقباض و غلبه بر مقاومت را قدرت می­ نامیم. به طور کلی قدرت به مفهوم بدست آوردن سطح خوبی از توان، استقامت و سرعت است.

3- توان:

ترکیب سرعت و قدرت برای بازیکنان موفق فوتبال امری عادی است. واژه توان هنگامی کاربرد دارد که سرعت و قدرت را به صورت یک واحد در نظر بگیریم یعنی ترکیبی از این دو.

4- استقامت:

استقامت یعنی توانایی دویدن مداوم است، استقامت در سرعت، قدرت و توان سه عامل بسیار مهم آمادگی جسمانی هستند.

5- چابکی:

توانایی تنظیم سریع حرکات با تغییرات محیطی را چابکی می­ نامیم. چون در فوتبال موقعیت­ ها به سرعت اتفاق می ­افتند ورزشکار باید با پیش بینی کردن، به سرعت، جهت و سرعت خود را تغییر دهد بنابراین ورزشکار باید چابکی خود را به حد خوبی برساند.

6- سرعت:

سرعت چیزی فراتر از سریع دویدن است، چالاکی، حرکات انفجاری کوتاه، حرکت سریع در همه­ ی جهات، توانایی استارت زدن و توقف ناگهانی و سرعت عکس العمل مثال سرعت در فوتبال است.

7- تغذیه:

اگر غذایی که ورزشکار مصرف می­کند کمتر از میزان نیاز برای فعالیت­های بعدی او باشد، تمرین ارزش زیادی نخواهد داشت. عادات غذایی خوب می­ تواند باعث افزایش قابل توجهی در عملکرد ورزشکار شود.

لازم به ذکر است که قبل از تمامی این موارد باید یک برنامه اصولی بدنسازی را تهیه که شامل زمانبندی، حجم تمرین، شدت تمرین، مدت و تکرار آن و استراحت می­ باشد، و بعد این موارد را می­ توان در آن گنجاد.

(منبع: بدنسازی کامل فوتبال، سیجی اشمید- باب آلخو، ترجمه دکتر محد فرامرزی)

لطفا اگر نظر خاصی دارید آن از طریق ایمیل زیر اطلاع دهید.

Jahan_ab@yahoo.com


قاطع باشید

Be Decisive
در
اين وب سايت سعي بر آن است تا اصول دروازه ­باني آموزش داده شود. و همچنین مطالب ارزشمندی از ورزش گفته شود.

اميد است كه مورد رضايت شما واقع شود.This website is an attempt to be taught the principles of gatekeeping. The exercise is also valuable content.

We hope that you will be satisfied.


چند تمرین برای تقویت شیرجه (دایو)

برای بهتر شدن شیرجه در سمتی که ضعیف هستید لازم است که اول از توپ­های زمینی شروع کنید.

تمرین 1:

تمرین را با گرفتن توپ در حالتی که شما روی زمین نشسته­ اید آغاز کنید. پاها را بیشتر از عرض شانه باز کنید سپس نفر دیگر توپ را به سمت راست و چپ شما بزند (توپ باید طوری زده شود که دست­ها در هنگام گرفتن کشیده شود) و شما توپ را دراز کش در حالی که پاها ثابت هستند در جلوتر از سرتان و در حالی که دست کشیده است بگیرید و در همان حالت دراز کش توپ را به زننده توپ پس دهید و به کمک دست زیرین و عضلات شکم نشسته و حرکت را ادامه دهید. دقت داشته باشید که پس از هر ضربه باید حالت نشسته بگیرید بعد تکرار را انجام دهید. این حرکت را در 2 ست 8 تایی انجام دهید.

تمرین 2:

بعداز این حرکت آن را به همان صورتی که نشسته بودید در حالی که توپ بلندتر (به اندازه ارتفاع سینه) به سمت شما می­آید بگیرید.(2 ست 8 تایی)

تمرین 3:

بعداز این تمرین دوباره همان تمرین اول و دوم را به صورتی که پایی که سمت توپ است به سمت داخل خم کنید و توپ را بگیرید. ( در هنگام گرفتن توپ پای زیرین (پای موافق توپ) در همان حالتی که باز است کمی به داخل خم می­شود و پای بالایی صاف می­باشد). البته این حرکت را می­توانید اول از یک سمت بدن شروع کنید بعد سمت دیگر را انجام دهید. (2 ست 20 تایی)

بعداز این تمرینات باید بیشتر تمرین­ها (منظور تمرینات توپ­های زمینی و بلند) را با 5 مانع که در کنار هم به صورت افتی هستند گام ریز و بلند بردارید و توپ­هایی که به سمت شما شلیک می­شود را بگیرید البته به شکل صحیح یعنی به صورت مورب به سمت توپ بروید و پای خود را در توپ­های زمینی و هوایی درست حرکت دهید و تنظیم کنید. (ست­های تمرین تا 5 تا مناسب می­ باشد.)


Jahan.goalkeeper@yahoo.com

تمرینات کار با پا برای تقویت تکنیک دروازه­ بان­ ها

تمرین 1:

تعداد بازيكن: 7 نفر
هدف تمرين: دريافت پاس رو به عقب از مدافعين
شرح تمرين:

1- مربي به همراه تعدادي توپ در مركز زمين قرار مي­ گيرد.
2- بازي با پاس مربي به بازيكن
B شروع مي­ شود.
3- بازيكن
B پاس رو به عقب به دروازه ­بان مي­ دهد.
4- دو بازيكن سبز، براي فشار بر روي دروازه ­بان و بازيكنان ديگر وارد عمل مي­ شوند.
5- بازيكنان زرد، براي حمايت از دروازه ­بان جابجا مي­شوند.
6- دروازه­ بان يك بازيكن را انتخاب كرده و بلافاصله او را صاحب توپ مي
­ كند.

تمرین 2:

تعداد بازيكنان 11بازيكن + 2 دروازه­ بان
هدف:پاس رو به عقب مدافعين
شرح تمرين:

در كانال اول، دو بازيكن سبز و يك بازيكن مهاجم زرد

در كانال وسط، دو بازيكن سبز و دو بازيكن زرد و يك بازيكن آزاد

در كانال سوم، دو بازيكن زرد و يك بازيكن مهاجم سبز

هيچ بازيكني حق خروج از كانال خود را ندارد

در كانال وسط شرايط سه در مقابل دو با بازي تيم سبز انجام مي­ شود

در فرصتي مناسب،توپ را به دروازه ­بان خود پاس مي­دهند

بازيكن مهاجم، براي فشار روي دروازه­ بان و يا يكي از مدافعين اقدام مي­ كند

دروازه­ بان مي­تواند هم به بازيكن كانال اول پاس بدهد و هم با توپي بلند، مهاجم تيم خود را در كانال سوم صاحب توپ نمايد.

تمرین 3:

تعداد بازيكنان: 4 دروازه­ بان
هدف: كار با پا
شرح تمرين:

- دو بازيكن زرد و قرمز(دروازه­ بان­ها) در زمين مقابل يكديگر مسابقه مي­دهند

- هر تيمي كه موفق شود فرصت مناسبي، براي شوت زدن و انداختن يكي از مخروط­ ها پيدا كند يك امتياز كسب مي­ كند.

- تعداد زيادي توپ براي اين كار لازم است

- این تمرین را به صورت انفرادی نیز می­توان انجام داد؛ بدین گونه که دروازه ­بان در بین مخروط­ ها (در فاصله 8 متری و کم کم بیشتر) قرار می­گیرد و به توپ­ها را یکبار به سمت چپ و بار دیگر به سمت راست شوت می­کند به طوری که به مخروط­ها برخورد کند. ( وسایل مورد نیاز: به تعداد مخروط­ها توپ نیاز است)

تمرین 4:

تعداد بازيكنان: 8 بازيكن و 2 دروازه ­بان
شرح تمرين:

- بازيكنان قرمز و سفيد به همراه 2 دروازه بان درون زمين قرار مي­ گيرند

- دو تيم قرمز و سفيد هركدام يك توپ دارند

- بازي همزمان شروع مي­شود. قرمز و سفيد پس از دادن دو يا سه پاس به يكديگر هر دو دروازه ­بانها را صاحب توپ مي­كنند.

- اگر يك دروازه بان توپ را از تيم قرمز گرفت، بلافاصله بايد يك بازيكن سفيد را پيدا كرده و به او پاس بدهد و اگر دروازه بان ديگر توپ را از تيم سفيد گرفت، بايد آن را به تيم قرمز پاس بدهد و بازي ادامه مي­ يابد.

تمرین 5:

تعداد بازيكنان: 10 بازيكن با 2 دروازه­ بان

شرح تمرين:

- دو تيم پنج در مقابل پنج با هم به بازي مي­پردازند

- سه دروازه كوچك سه متري در هر طرف گذاشته شده است

- بازيكنان دو تيم سعي مي­كنند به يكي از اين دروازه­ها با شوت زميني گل بزنند و يا با دروازه ­بان تك به تك شوند

دروازه ­بان­ ها حق استفاده از دست را هرگز ندارند

- اين يك تمرين كار با پا و تمرين جمع کردن توپ مي­ باشد. (KEEPER - SWEEPER )

تمرین 6:

تعداد بازيكنان: 2 نفر بازیکن با 2 دروازه ­بان
شرح تمرين:

- دو تيم مقابل هم، بازي دو در مقابل يك را انجام مي­دهند؛ بدين معني كه هر تيمي كه صاحب توپ مي­ شود با دروازه­ بان خود به دروازه مقابل حمله مي­كند و به محض از دست دادن توپ دروازه ­بان به دروازه خود برگشته و تيم مقابل به سمت آن­ها حمله مي­كند(دو در مقابل يك )

تمرین 7:

تعداد بازيكنان: 8 بازيكن با 2 دروازه ­بان
شرح تمرين:

- تيم سفيد سعي مي­ كند به دروازه ­بان خود پاس بدهد

- تيم آبي، دروازه ­بان را تحت فشار قرار مي­دهد و از چهار دروازه كوچك خود كه درون زمين است محافظت مي­كند

- اگر دروازه ­بان تيم سفيد موفق شود به يكي از دروازه­ هاگل بزند دو امتياز و اگر دروازه­ي تيم مقابل را هدف قرار دهد و توپش درون چهارچوب باشد سه امتياز مي­گيرد

- در اين تمرين، اگر دروازه ­بان تيم آبي از سه دروازه نزديك خود مراقبت كند و بقيه بازيكنان تقسيم وظيفه كنند، تمرين جذابتر هم مي­شود.

تمرین 8:

تعداد بازيكنان: 4 نفر بازیکن با 4 دروازه ­بان
شرح تمرين:

- دروازه ­بان­ ها سعي مي­ كنند با شوت زميني دروازه­ هاي یکديگر را تهديد كنند و به امتياز برسند.

- بازيكنان آبي، تقسيم وظيفه كرده و دروازه­ بان­ هاي صاحب توپ را تحت فشار مي­ گذارند(هم برروي توپ و هم فضا)

- اگرتوپ دروازه­ باني با فاصله­ي قابل توجهي به اوت برود يك امتياز منفي مي­گيرد.

منبع: www.soccer-iran.com

Jahan.goalkeeper@yahoo.com

تمرین دروازه ­بانی مختصص سالن- از آنجا که زمین سالن سخت می­ باشد لذا تمام تمریناتی را که در فوتبال برای دروازه­ بان­ ها انجام می­ دهند در سالن امکان انجام دادن تمام آن­ها نیست؛ زیرا باعث مصدومیت خواهد شد. بنابراین لازم است که گلر سالن دارای بدن قوی باشد بخصوص از ناحیه شکم، عضلات کمر و پا. دروازه ­بانی که از ناحیه عضلات شکم قوی باشد دارای رفلکس بهتری خواهد و روی توپ­های زمین دارای تسلط بیشتری خواهد شد.

- به طور کلی به یاد داشته باشید که در سالن از تمریناتی که احتیاج به دایو بلند دارد خوداری نموده، و برای تقویت توپ­های بلند بهترین تمرین در حین بازی یا تمرین شوت با تیم است.

- همچنین گلر سالن باید سالنی باز باشد بدین معنی که دروازه­ بانی که در سالن بازی می­کند دیگر نباید فوتبال هم بازی کند؛ زیرا نه تنها عملکرد آن پایین می­ آید بلکه برای مصدوم شدن هم بسیار مستعد می­ شود.

به یاد داشته باشید که دروازه­ بانی سالن با دروزاه­ بانی فوتبال با هم فرق دارند پس در نحوه تمرین هم باید تفاوت­هایی ایجاد نمود.

- در سالن بهتر است بیشتر روی تمرینات توپ­های زمینی (که مشترک با تمرینات فوتبال است) کار شود و تمرینات سرعتی با مانع و بدون مانع را در این نوع تمرینات به مرور زمان و به تناوب اضافه نمود. درضمن بازی تمرینی یا به طور کلی بازی در جریان یکی از بهترین نوع تمرینات در سالن برای دروازه ­بان است.

- یکی از نقاط قوت برای دروازه ­بان سالن داشتن تکنیک پا خوب می­ باشد، زیرا از آنجا که زمین سالن کوچک و تعداد بازیکنان نیز نسبت به فوتبال کمتر می­ باشد نقش دروازه ­بان به عنوان یک دفاع آخر یا سویپر بسیار پررنگ­تر از فوتبال می­شود. برای تقویت تکنیک پا بهترین تمرین این است که به عنوان بازیکن در زمین حضور پیدا کند. همچنین تمرین 4 به 2 (همان خرس وسط) یا تنیس فوتبال نیز بسیار موثر می­باشد.

- سعی کنید تمرینات دراز نشست با توپ را در طول هفته حداقل سه روز انجام دهید. از این نوع می­ توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- درازنشست را در حالی که نفر روبرو برای شما توپ می­ اندازد انجام دهید. توپ را باید بالای سر شما بیندازد.(50-30 بار)

2- درازنشست به بغل از راست و چپ را درحالی که پاها به صورت هشت باز است و توپ را به چپ و راست شما می­ اندازد انجام دهید. همین تمرین را وقتی که توپ را به سمت راست شما پرتاب می­ کند و شما پای راست را کمی به داخل خم کنید انجام دهید و برای سمت چپ هم همینطور. این تمرین را در ابتدا 10 بار و حداکثر 20 بار برای طرفین انجام دهید.

نکته: دقت داشته باشید که در تمرین 1 و 2 توپ را باید زمانی که روی باسن نشسته­اید بگیرید و بعد بخوابید.

3- روی شکم بخوابید و دست­ها را بالا نگه داشته و نفر روبرو وقتی توپ را به سمت شما پرتاب کرد آن را گرفته و بدون اینکه پا و دست­های خود را روی زمین بگذارید توپ را به سمت سینه آن پرتاب کنید. این تمرین را می ­توانید بدون گرفتن توپ نیز انجام دهید یعنی توپ را به صورت والیبالی و با پنجه به سمت پرتاب کننده بزنید. (در ابتدا 10 بار و حداکثر 20 بار انجام دهید)

- برای افزایش قدرت دید، پنجه و از بین رفتن ترس روبروی دیوار بایستید و در حالی که درجا می­ زنید توپ را جلوی صورت خود به فاصله 20 سانتی متری به دیوار بدون مکث و گرفتن توپ پرتاب کنید. شکل دست به صورت W انگلیسی باشد. این تمرین را به مدت 5 دقیقه انجام دهید. (بسیار تمرین مفید و کاربردی است).

- در حالی که به آرامی به جلو می­ دوید توپ را جلوی پای خود بزنید و تا به سینه رسید آن را جمع کنید. (50-20 بار این تمرین را انجام دهید)


Jahan.goalkeeper@yahoo.com

تمرین برای جاگیری مناسب درون دروازه


همراه با حركت صحيح پاها در هنگام جابجايي درون دروازه و تكنيك­هاي صحيح دريافت توپ، جايگيري و زاويه بندي مطلوب، از اساسي ترين موارد يك دروازه­ باني خوب است.

مطابق شكل، دو خط از دو تير دروازه به توپ رسم شده است كه نيمساز آن، از مركز دروازه جايي است كه دروازه ­بان بايد نسبت به توپ، بر روي آن قرار گيرد. ضمن اينكه به قدر كفايت دروازه­ بان بايد از دروازه بيرون آمده و زاويه را تنگ نمايد. حال براي آنكه بدانيم اين فاصله از مركز دروازه چقدر بايد باشد، مي بايستي به دنبال پارامترهايي باشيم تا ما را به جواب اين سوال برساند.اين پارامترها عبارتند از فاصله توپ تا دروارزه، قد دروازه ­بان و ارتفاع دروازه.

سوال: توپي در فاصله 18 متري از دروازه قرار گرفته و با توجه به اينكه دروازه­ بان ما 1.80 سانتي متر قد دارد در چه نقطه­اي بايد بايستد تا دروازه را از نظر عمودي و هم افقي به بهترين شكل ممكن پوشش دهد؟

پاسخ:

EF=1/80 BC=2/43 AE=X AB=18

18-13/3=4/70ðفاصله دروازه­ بان تا خط دروازه

زماني كه دروازه ­بان در اين فاصله قرار مي­گيرد، بر طبق همين قضيه، فاصله­اش از دو خط كناري 2.70 سانتي متر خواهد بود يعني دروازه از هر دو طرف به ميزان حدود يك متر كمتر مي­شود، اين بهترين وضعيت براي دروازه­ بان است كه كل دروازه را هم از نظر عمودي و هم افقي پوشش دهد.

البته اين اعداد و ارقام صرفا بيان كننده اهميت زاويه بندي براي دروازه­ بانان مبتدي و يك خط مشي براي آموزش صحيح زاويه بندي به آن­هاست وگرنه فاكتورهايي از قبيل ميزان چابكي، تجربه، نحوه آرايش مدافعان هنگام حمله حريف و سرعت عكس العمل دروازه بان­ها در نحوه جاگيري و جلو يا عقب بودن از اين نقطه حائز اهميت است.

آموزش شيوه زاويه بندي:

تمرين 1:

- طناب قرمز به دو تير متصل شده و مربي آن را به دور كمرخود بسته است.

- طناب سفيدرنگ نشان دهنده خط مركزي دروازه و يا نيمساز مثلث است كه يك سر آن دردست مربي و سرديگر در دست دروازه ­بان است.

- نشانگرهاي زرد رنگ خطي را نشان مي­دهد كه دروازه ­بان براي زاويه بندي صحيح بر روي آن حرکت مي­كند.

- مربي به جهات مختلف حركت مي­كند و دروازه ­بان، اقدام به زاويه بندي صحيح مي­كند.

- مربي سرعت خود را كم و زياد مي­كند و اشكالات حركتي دروازه­ بان را هم مدنظر قرار مي­دهد.

تمرين 2:

- دروازه ­بان درون دروازه مي­ايستد.

- 5 بازيكن در اطراف محوطه جريمه ايستاده و شماره گذاري مي­ شوند.

- در ابتدا به ترتيب اقدام به بستن زاويه هركدام از بازيكنان مي­ كند.

- در ادامه مربي با خواندن يك شماره دروازه­ بان را وادار مي­كند بسرعت زاويه همان شماره گفته شده را ببندد

عجله­اي براي خواندن شماره­ ها نداشته باشيد و زاويه صحيح را در هر نوبت چك كنيد.

تمرين 3:

- دروازه بان به همراه توپ درون دروازه مي­ايستد.

- در ابتدا به ترتيب به بازيكنان مقابل پاس مي­دهد، سپس اقدام به زاويه بندي كرده و شوت آرام بازيكنان مقابل را دريافت مي­كند.

- در ادامه مربي هر شماره­اي را كه خواند، دروازه ­بان او را پيداكرده و توپ را به او داده و شوتش را دريافت مي­كند.

- مربي پشت دروازه ايستاده و از پشت، نحوه زاويه بندي دروازه­ بان را مشاهده و خطاهايش را گوشزد مي­كند.

- در اين مرحله تمرين،كيفيت كار بسيار مهمتر از كميت آن است.

تمرین 4:

- دروازه ­بان درون دروازه مي­ ايستد.

- بازيكنان در داخل كانال علامتگذاري شده قرار مي­ گيرند.

- آن­ها به يكديگر توپ را پاس مي­دهند و جابجا مي­ شوند.

- دروازه­ بان با توجه به موقعيت توپ، بايد بهترين زاويه را انتخاب كرده و از سرعت كافي براي جابجائي­ ها برخوردار باشد.

- در ابتدا هر بازيكن بايد توپ را كنترل كرده، با آن چند گام برداشته و سپس پاس بدهد تا فرصت كافي به دروازه ­بان براي زاويه بندي داده شود. ولی در ادامه، سرعت پاس­ها بايد زياد باشد.

- در نهايت اين تمرين نبايد وسيله­ اي براي فشار به دروازه ­بان باشد، بلكه كيفيت كار مهم است.

تمرین 5:

- دروازه ­بان درون دروازه مي­ايستد.

- دو بازيكن بصورت ثابت بر روي خط انتهايي زمين و نزديك تيرها مي­ايستند.

- يك بازيكن بر روي نقطه­ي پنالتي و دو بازيكن ديگر، پشت محوطه جريمه قرار مي­گيرند.

- بازي با پاس بازيكن صاحب توپ شروع مي­شود و بازيكن دريافت كننده آن را به بازيكن مقابل داده و وي توپ را به بازيكن ثابت روي خط مي­دهد و خودش براي دريافت پاس و شوت به سمت دروازه حمله مي­كند.

- اين تمرين از سمت ديگر هم انجام مي­شود.

- دروازه ­بان ابتدا بايد زاويه بازيكن صاحب توپ و سپس بقيه را بسته و براي دريافت شوت آماده شود.

تمرین 6:

- سه گروه دو نفره بازيكن در پشت محوطه جريمه به همراه توپ مي­ ايستند.

- در مقابل هر گروه يك مدافع قرار مي­گيرد.

- گروه اول بازي را شروع كرده و دو بازيكن با دادن پاس به هم از مدافع عبوركرده و قبل از رسيدن به خط قرمز اقدام به شوت زني مي­كنند.

- سپس بترتيب گروه دوم وسوم كارخود را شروع مي­ نمايند.

- بادادن تغييراتي در تمرين، كار دروازه ­بان را دشوارتر نماييد.

- مربي پشت سر دروازه ­بان ايستاده و با او حركت مي­ كند و اشتباهاتش را گوشزد مي­كند.

تمرین 7:

- در اين مرحله وارد بازي در زمين هاي كوچك مي­شويم.

- در منطقه مشخص و محصورشده، بازي دو در مقابل دو با يك بازيكن آزاد انجام مي­ شود و بازيكن­ها حق خروج از محدوده را ندارند.

- دروازه بان­ها درون دروازه ايستاده و اقدام به زاويه بندي مي­ كنند.

- به آن­ها گفته مي­شود با مدافعين خود ارتباط موثر داشته باشند و دروازه ­باني را تشويق كنند كه با راهنمايي خوب خود، مانع از شوت زني حريف مي­شوند.

تمرین 8:

- سه تيم سه نفره به همراه يك بازيكن آزاد و رو به يك دروازه با هم رقابت مي­كنند.

- هيچ تيمي حق ورود به منطقه محصورشده را ندارند و هركدام از تيم ها كه صاحب موقعيت شوت زني شدند، از پشت محوطه علامتگذاري شده مي­توانند اقدام به اين كار نمايند.

- سه گروه دو نفره از هر تيم هم بيرون از زمين بازي منتظر مي­ مانند. به عنوان مثال اگر تيم آبي با دادن چند پاس به هم يا دريبل بازيكنان دو تيم ديگر به پشت محوطه علامتگذاري شده رسيدند و شوت زدند، دو حالت پيش مي­آيد؛ يا توپ گل مي­ شود يا دروازه ­بان مي­ گيرد. اگر گل شد يك بازيكن آبي به تيم اضافه مي­ شود و اگر گل نشد، بايد يك بازيكن از تيم آبي كم شده و به بيرون از زمين رفته و در انتظار گل براي تيمش بماند و به همين ترتيب براي تيم­هاي ديگر هم بازي اجرا مي­شود.

- در همه حال جايگيري­هاي دروازه ­بان را نسبت به موقعيت توپ بررسي كنيد.

تمرین 9:

- زمين بازي به سه قسمت تقسيم مي­شود. در قسمت اول، سه بازيكن آبي به عنوان مدافع، قسمت دوم منطقه مياني است كه هيچ تيمي حق دفاع در آن را ندارد و منطقه سوم كه شش بازيكن حضور دارند (سه در مقابل سه)

- شروع بازي با تيم سفيد است كه بايد به عنوان مهاجم از تيم قهوه­اي عبور كرده و خود را به منطقه­ي مياني برسانند، سپس از اين منطقه عبوركرده و به منطقه­اي مي­رسند كه سه بازيكن آبي انتظار آن­ها را مي­كشند، اگر تيم سفيد بتواند تيم آبي را مغلوب كند و به گل برسد، مجددا از همان منطقه به عنوان مهاجم به دروازه روبرو حمله مي­كند.

- براي اينكه اين تمرين در ابتدا جابيفتد، اجازه دهيد تيم سفيد از هر دو گروه عبوركرده و شوت بزند.

- در ادامه تيم­هاي مدافع مي­توانند توپ را از حريف گرفته و به دروازه حمله كرده و گل بزنند.

مثال: تيم قهوه­اي توپ را از تيم سفيد مي­گيرد و به دروازه حمله مي­كند و گل مي­زند، سپس خود مهاجم شده و از تيم سفيد عبور كرده و به منطقه ديگر رسيده ولي تيم آبي توپ را از آن­ها مي­گيرد. در اين حالت تيم آبي خود را به منطقه مياني رسانده و براي رويارويي با تيم سفيد آماده مي­شود.

هدف از اين تمرين علاوه بر زاويه بندي و جابجائي درون دروازه، ارتباط با مدافعين و بستن كامل زاويه بازيكن صاحب توپ، در شرايط تك به تك هم مي­باشد.

12345