متن

تمرین دروازه ­بانی مختصص سالن- از آنجا که زمین سالن سخت می­ باشد لذا تمام تمریناتی را که در فوتبال برای دروازه­ بان­ ها انجام می­ دهند در سالن امکان انجام دادن تمام آن­ها نیست؛ زیرا باعث مصدومیت خواهد شد. بنابراین لازم است که گلر سالن دارای بدن قوی باشد بخصوص از ناحیه شکم، عضلات کمر و پا. دروازه ­بانی که از ناحیه عضلات شکم قوی باشد دارای رفلکس بهتری خواهد و روی توپ­های زمین دارای تسلط بیشتری خواهد شد.

- به طور کلی به یاد داشته باشید که در سالن از تمریناتی که احتیاج به دایو بلند دارد خوداری نموده، و برای تقویت توپ­های بلند بهترین تمرین در حین بازی یا تمرین شوت با تیم است.

- همچنین گلر سالن باید سالنی باز باشد بدین معنی که دروازه­ بانی که در سالن بازی می­کند دیگر نباید فوتبال هم بازی کند؛ زیرا نه تنها عملکرد آن پایین می­ آید بلکه برای مصدوم شدن هم بسیار مستعد می­ شود.

به یاد داشته باشید که دروازه­ بانی سالن با دروزاه­ بانی فوتبال با هم فرق دارند پس در نحوه تمرین هم باید تفاوت­هایی ایجاد نمود.

- در سالن بهتر است بیشتر روی تمرینات توپ­های زمینی (که مشترک با تمرینات فوتبال است) کار شود و تمرینات سرعتی با مانع و بدون مانع را در این نوع تمرینات به مرور زمان و به تناوب اضافه نمود. درضمن بازی تمرینی یا به طور کلی بازی در جریان یکی از بهترین نوع تمرینات در سالن برای دروازه ­بان است.

- یکی از نقاط قوت برای دروازه ­بان سالن داشتن تکنیک پا خوب می­ باشد، زیرا از آنجا که زمین سالن کوچک و تعداد بازیکنان نیز نسبت به فوتبال کمتر می­ باشد نقش دروازه ­بان به عنوان یک دفاع آخر یا سویپر بسیار پررنگ­تر از فوتبال می­شود. برای تقویت تکنیک پا بهترین تمرین این است که به عنوان بازیکن در زمین حضور پیدا کند. همچنین تمرین 4 به 2 (همان خرس وسط) یا تنیس فوتبال نیز بسیار موثر می­باشد.

- سعی کنید تمرینات دراز نشست با توپ را در طول هفته حداقل سه روز انجام دهید. از این نوع می­ توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- درازنشست را در حالی که نفر روبرو برای شما توپ می­ اندازد انجام دهید. توپ را باید بالای سر شما بیندازد.(50-30 بار)

2- درازنشست به بغل از راست و چپ را درحالی که پاها به صورت هشت باز است و توپ را به چپ و راست شما می­ اندازد انجام دهید. همین تمرین را وقتی که توپ را به سمت راست شما پرتاب می­ کند و شما پای راست را کمی به داخل خم کنید انجام دهید و برای سمت چپ هم همینطور. این تمرین را در ابتدا 10 بار و حداکثر 20 بار برای طرفین انجام دهید.

نکته: دقت داشته باشید که در تمرین 1 و 2 توپ را باید زمانی که روی باسن نشسته­اید بگیرید و بعد بخوابید.

3- روی شکم بخوابید و دست­ها را بالا نگه داشته و نفر روبرو وقتی توپ را به سمت شما پرتاب کرد آن را گرفته و بدون اینکه پا و دست­های خود را روی زمین بگذارید توپ را به سمت سینه آن پرتاب کنید. این تمرین را می ­توانید بدون گرفتن توپ نیز انجام دهید یعنی توپ را به صورت والیبالی و با پنجه به سمت پرتاب کننده بزنید. (در ابتدا 10 بار و حداکثر 20 بار انجام دهید)

- برای افزایش قدرت دید، پنجه و از بین رفتن ترس روبروی دیوار بایستید و در حالی که درجا می­ زنید توپ را جلوی صورت خود به فاصله 20 سانتی متری به دیوار بدون مکث و گرفتن توپ پرتاب کنید. شکل دست به صورت W انگلیسی باشد. این تمرین را به مدت 5 دقیقه انجام دهید. (بسیار تمرین مفید و کاربردی است).

- در حالی که به آرامی به جلو می­ دوید توپ را جلوی پای خود بزنید و تا به سینه رسید آن را جمع کنید. (50-20 بار این تمرین را انجام دهید)


Jahan.goalkeeper@yahoo.com